Wiele osób marzy o własnym domu lub mieszkaniu, ale niestety nie zawsze można sfinansować tego typu inwestycję z oszczędności. Zwykle konieczne jest wzięcie kredytu hipotecznego, co ma pewne zalety i mnóstwo wad. Wysoka rata kredytu i długoterminowe zobowiązanie to niestety duże obciążenie dla domowego budżetu. Zawsze istnieje ryzyko utraty pracy lub niemożności jej kontynuowania ze względów zdrowotnych. Ponadto banki stawiają wysokie wymagania potencjalnym kredytobiorcom, zaciągnięcie kredytu hipotecznego wiąże się z szeregiem formalności do załatwienia. Przy niewystarczającej zdolności kredytowej trzeba liczyć się z odrzuceniem złożonego wniosku o kredyt.

Jakie mogą być powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny?

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego nie jest łatwym zadaniem, instytucje bankowe stawiają wiele przysłowiowych kłód pod nogi wnioskodawcom. W wielu przypadkach nie można liczyć na uzyskanie wsparcia finansowego banku z powodu niespełnienia wygórowanych wymagań kredytodawcy. Najczęstszą przyczyną odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny jest brak zdolności kredytowej. Jeśli ktoś ma zbyt duże wydatki, to dla banku jest niewiarygodny, bo może mieć problemy z terminową spłatą zobowiązania. Banki skrupulatnie weryfikują potencjalnych klientów, sprawdzają wszystkie obciążenia i dochody. Pod uwagę są brane nie tylko wydatki związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego, ale też koszty obsługi zaciągniętych zobowiązań finansowych w postaci kredytów i pożyczek.

Problemem są nawet limity na kartach kredytowych i debety na koncie. Jeśli wydatki są za wysokie, a dochody za niskie lub niepewne, to niestety dla banku może być to równoznaczne z odrzuceniem wniosku kredytowego. Problematyczna może być też sama nieruchomość, na sfinansowanie której ma zostać zaciągnięty kredyt hipoteczny. Doradca kredytowy zwykle wskazuje na to, aby zweryfikować to, czy w księdze wieczystej nie widnieją przypadkiem jakieś niekorzystne zapisy, przez które nabywca może mieć trudności w swobodnym korzystaniu z obiektu. Powodem odrzucenia wniosku kredytowego przez bank może być nawet zawyżona wartość nieruchomości, sprzeczna z ceną rynkową. Jeśli uzna on, że nieruchomość jest trudno zbywalna i nie stanowi wystarczającego zabezpieczenia spłaty zobowiązania, to niestety można nie otrzymać kredytu.

Z czego może wynikać odrzucenie wniosku o kredyt hipoteczny?

Instytucje bankowe dokładnie weryfikują klienta w BIK, znaczenie mają nawet zapytania do Biura Informacji Kredytowej, które obniżają ogólny scoring kredytobiorcy. Złym pomysłem będzie wobec tego składanie wniosków kredytowych w wielu placówkach bankowych. Jeśli historia kredytowa jest słaba lub nie istnieje, to również działa to na niekorzyść kredytobiorcy. Nie tylko niespłacone zobowiązania finansowe sa problemem, ale też całkowity brak historii. Już nawet spłacona w terminie chwilówka będzie mile widziana. Jeśli jednak w BIK pojawią się informacje o opóźnieniach w spłacie zobowiązań, to wzrasta ryzyko odrzucenia wniosku kredytowego lub zaostrzenia warunków finansowania. Kredytodawcy analizują często też historię rachunku osobistego, mając na uwadze prowadzony styl życia kredytobiorcy. Jeśli ktoś chętnie wydaje pieniądze i robienie impulsywnych zakupów nie jest mu obce, to może to wpłynąć negatywnie na decyzję banku.