Sposobem na sfinansowanie zakupu nieruchomości będzie zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Można liczyć na rozłożenie spłaty zobowiązania na kilkadziesiąt lat. Oczywiście nie płaci się wyłącznie pożyczonej kwoty kredytu. Trzeba liczyć się z naliczeniem szeregu dodatkowych kosztów. Należy wobec tego poświęcić trochę czasu na znalezienie najkorzystniejszej oferty. Na szczęście obecnie można liczyć na ogromny wybór, a banki w celu pozyskania klientów są w stanie zaproponować im atrakcyjne warunki. Pora zastanowić się, jak wybrać najtańszy kredyt hipoteczny, aby być jak najmniej stratnym.

Jak wybrać najlepszą ofertę kredytu hipotecznego?

Jako że konkurencja na rynku jest ogromna, to można liczyć na atrakcyjne oferty kredytowe. Potencjalni klienci mogą skorzystać z usług rozmaitych instytucji bankowych, dlatego są one wręcz zmuszone do zaoferowania korzystnych warunków kredytowych w celu sprzedania swoich produktów finansowych. Trzeba być jednak bardzo ostrożnym, bo pozornie przystępna oferta może być mało opłacalna. Niektóre banki stosują rozmaite sztuczki, licząc na to, że klient nie zauważy szeregu ukrytych opłat. Bardzo często można spotkać się z sytuacją wymuszenia na kredytobiorcy wykupienia dodatkowych usług, które dotyczą przede wszystkim polis ubezpieczeniowych, kart kredytowych. Wszystko to wpływa na wzrost kosztów kredytu. Warto wobec tego zacząć od wnikliwego porównania ze sobą dostępnych ofert, zwrócenia uwagi na aktualne promocje. Bardzo pomocny będzie doradca kredytowy, najczęściej nie trzeba płacić za skorzystanie z jego usług. Można również wspomnieć się porównywarką kredytową, wystarczy wpisać parametry typu kwota i okres kredytowania, a wyświetlą się najkorzystniejsze oferty wraz z szacowanymi kosztami.

Oprocentowanie kredytu wpływa na wysokość raty miesięcznej. Oblicza się je na podstawie wysokości marży i stawki WIBOR. Nie można pominąć również wysokości prowizji i dodatkowych polis ubezpieczeniowych. Nierzadko banki pobierają opłatę nawet za wycenę nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego. Bardzo pomocne do sprawdzenia tego, czy oferty kredytowe są korzystne, będzie porównanie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Kredytodawcy często namawiają do skorzystania z dodatkowych usług, wykupienia produktu w postaci konta osobistego lub karty kredytowej. Czasem wręcz konieczne staje się zapłacenie za dodatkowe zabezpieczenie. Trzeba pamiętać o tym, że nie można zwracać uwagi wyłącznie na ogólny koszt kredytu hipotecznego. Znaczenie ma także szereg dodatkowych kwestii. Istotne będzie, jak długo trzeba czekać na rozpatrzenie wniosku, poziom skomplikowania całej procedury zaciągania kredytu.