Zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny

zdolność kredytowa

Dla wielu młodych ludzi jedyną drogą do własnego mieszkania jest kredyt bankowy. Zabezpieczeniem takiego kredytu jest hipoteka. Czy w związku z tym kredytobiorca musi posiadać zdolność kredytową? A może wystarczy jedynie zabezpieczenie kredytu w postaci wpisu do hipoteki nieruchomości?

W przypadku kredytu hipotecznego każdy bank postępuje podobnie, jak w przypadku innych kredytów. Obowiązkowo więc mimo wpisu do księgi wieczystej mieszkania o ustanowieniu hipoteki sprawdza zdolność kredytową przyszłych kredytobiorców.

Analiza zdolności kredytowej na podstawie zarobków

Jeśli starasz się o kredyt hipoteczny, bank podda dokładnej analizie Twoja zdolność kredytową, która jest badana na podstawie Twoich zarobków. Im wyższe są Twoje zarobki, tym wyższa będzie Twoja zdolność kredytowa. Ubiegając się o kredyt hipoteczny w dostarczanym do banku zaświadczeniu o osiąganych dochodach można umieścić informacje nie tylko o wysokości dochodów osiąganych z pracy na etat, ale także o wysokości dodatkowych dochodów. Muszą to być oczywiście dochody całkowicie legalne. Dla banku bardzo ważna jest regularność dochodów. Stąd dobrze widziana jest umowa o pracę na czas nieokreślony.

Kalkulator zdolności kredytowej

W przybliżeniu każda osoba ubiegająca się o kredyt hipoteczny może sama obliczyć swoją zdolność kredytową. W Internecie można znaleźć narzędzie – kalkulator zdolności kredytowej. Dzięki niemu każdy może policzyć, czy ma w ogóle jakieś szanse na kredyt hipoteczny. By to zrobić trzeba podać kilka danych:

  • miesięczne zarobki,
  • ilość osób na utrzymaniu,
  • zarobki innych członków rodziny,
  • obowiązkowe miesięczne wydatki, takie jak np. czynsz i media.

Dzięki tym informacjom, program wyliczy ratę na jaką Cię miesięcznie stać, a co się z tym wiąże jaki maksymalny kredyt możesz otrzymać. Jeśli się okaże, że Twoje zarobki są jednak za małe, warto sprawdzić jak zwiększyć swoją zdolność kredytową.

Pozostałe procedury bankowe

Ocena zdolności kredytowej nie kończy procedury rozpatrywania wniosku o kredyt na mieszkanie. Kolejnym etapem jest wystąpienie przez bank o informacje, które na temat potencjalnego kredytobiorcy zostały zgromadzone w Biurze Informacji Kredytowej. Osoby, które terminowo spłacały swoje wcześniej zaciągnięte kredyty i inne zobowiązania finansowe nie muszą się obawiać procedury sprawdzania ich historii kredytowej w BIK. Ich historii kredytowej nic nie będzie można zarzucić, nie będzie więc przeszkodą w uzyskaniu kredytu.

Przez te procedury przechodzą wszyscy klienci, którzy chcą dostać kredyt hipoteczny.