Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego – kiedy się opłaca?

wcześniejsza spłata kredytu

Spłata kredytu mieszkaniowego to duże obciążenie dla budżetu domowego. Denerwujemy się, czy zdążymy uzbierać na ratę, czy nie zwolnią nas z pracy. To właśnie dlatego wiele osób zastanawia się nad jego wcześniejszą spłatą kredytu. Podpowiadamy, kiedy to się opłaca.

Bank nie chce, byś wcześniej spłacał

Banki cenią klientów regularnie spłacających swoje kredyty, ale nie są zachwycone klientami, którzy chcą wcześniej spłacić swój kredyt. Odsetki to przecież ich zysk, dlatego by zniechęcić klientów wprowadziły prowizję od wcześniejszej spłaty. Nie mogą jednak tego robić dowolnie.
Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim bank nie może naliczać prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu do 80 tys. złotych. W przypadku większych kredytów prowizja nie może przekroczyć 3%.

Zobacz co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym.

Spłata kredytu hipotecznego – kiedy to zrobić?

Czasami cuda się zdarzają i w czasie spłaty kredytu dostaniemy duży zastrzyk pieniędzy. Pierwszą rzeczą, którą rozważamy jest wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego w całości lub częściowo. Generalnie to dobre rozwiązanie pozwalające na odciążenie budżetu domowego i uzyskanie komfortu psychicznego.

Nie wszyscy jednak pamiętają, że bank może pobrać za to prowizję i cała operacja może być mało opłacalna. Banki naliczają prowizję od wcześniejszej spłaty przez pierwsze lata. Spłacone w tym okresie odsetki zapewniają im odpowiedni zysk. Ten okres to najczęściej 3 lata, tylko nieliczne przedłużają go lat pięciu. Po upływie tego okresu rezygnują z prowizji. To właśnie wtedy dopiero opłaca się wcześniej spłacić kredyt w całości lub częściowo. Dokładna informacja o prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu powinna być zawarta w umowie kredytu hipotecznego.

Kiedy wcześniejsza spłata kredytu jest opłacalna

Jeśli dostaniemy pieniądze wcześniej, to może lepiej wpłacić ją na lokatę bankową, ale trzeba się wtedy liczyć z koniecznością zapłacenia tzw. podatku Belki.

O zamiarze wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego lepiej poinformować bank wcześniej, by mógł przygotować odpowiednie rozliczenia i papiery. Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego bez prowizji jest bardzo opłacalna. Bank pobiera odsetki tylko za faktyczny okres korzystania z niego. Podobnie jest z wszystkim innymi opłatami pobranymi przy udzielaniu kredytu lub wliczone w jego wielkość.

Related Post