RRSO kredytu – co to jest?

RRSO

Financial stock market graph and rows of coins growth, abstract and symbol for finance concept, business investment and currency exchange, on blue background.

Wielu klientów porównując oferty kredytowe banków, trafia na informacje dotyczące tak zwanego RRSO. Jest to skrót terminu „rzeczywista roczna stopa oprocentowania”. Najprościej mówiąc pojęcie to oznacza rzeczywisty i całkowity koszt kredytu jaki ponosi klient w związku z jego zaciągnięciem. Innymi słowy, wartość ta jest najistotniejsza podczas porównywania i poszukiwania najbardziej opłacalnych kredytów.

Warto dokładnie wiedzieć co to jest RRSO kredytu. Wiele osób niestety nadal nie ma świadomości, że jest to bardzo istotna wartość i zwykle porównują oferty banków patrząc wyłącznie na oprocentowanie. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania jest o wiele lepsza, ponieważ oprócz oprocentowania, uwzględnia wszystkie pozostałe koszty, takie jak ubezpieczenia, prowizje czy też opłaty za obowiązkowe produkty dodatkowe. Każdy bank oraz firma pożyczkowa musi podawać RRSO przy każdej swojej ofercie.

Zobacz co warto brać pod uwagę wybierając kredyt.

Co to jest RRSO? Istotne informacje

Jak już zostało wspomniane wcześniej, Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania informuje o całkowitych kosztach, związanych z zaciągniętym kredytem lub pożyczką. Dodatkowo wartość tego parametru zależy od wartości rynkowej pieniądza. Jeśli w czasie spłaty, wartość pieniądza ulegnie zmianie (np. w wyniku inflacji), wówczas RRSO również się zmieni. Dlatego wartość ta określana jako procentowa wartość całej kwoty kredytu w stosunku rocznym.

A co jeszcze warto wiedzieć o kredycie hipotecznym? Zobacz, w tym artykule.

Oblicz RRSO i wybierz najkorzystniejszą ofertę

Jeśli ktoś jest zainteresowany zaciągnięciem kredytu w banku to wspomniana wyżej wartość powinna być dla takiej osoby sprawą kluczową. Często banki w swoich reklamach skupiają się na oprocentowaniu i innych promocjach, a informacje o RRSO są podawane „małym druczkiem”. Warto samodzielnie sprawdzać znalezione przez siebie oferty, przeanalizować warunki i obliczyć rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. W ten sposób dowiemy się ile będzie nas kosztować kredyt w danym banku. Oferta banku z najniższym RRSO, będzie najkorzystniejsza i najtańsza. W tym celu warto skorzystać z rankingu kredytów hipotecznych.

Narzędzia przydatne w obliczaniu Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania

Samodzielne obliczenie RRSO może być problematyczne, dlatego warto poszukać pomocy w Internecie. Dobrym pomysłem jest kalkulator RRSO. Dzięki takiej stronie można szybko i łatwo określać rzeczywiste koszty konkretnych kredytów. Dodatkowo takie kalkulatory bardzo często umożliwiają porównanie ofert wielu banków w jednym miejscu. Pozwalają więc na zaoszczędzenie czasu, który możemy stracić analizując wszystkie oferty samodzielnie.

Related Post