Rata równa i malejąca – czym się od siebie różnią?

rata równa i malejąca

Zaciągając zobowiązanie bankowe, takie jak kredyt gotówkowy, samochodowy czy też hipoteczny, klienci mają możliwość wyboru sposobu jego spłaty. Istotnym wyborem jest podjęcie decyzji dotyczącej rodzaju spłacanych rat. Każdy klient ma do wyboru dwie podstawowe opcje. Pierwszą z nich jest rata równa, a drugą rata malejąca. Oba te rodzaje posiadają swoje własne, unikalne cechy oraz wady i zalety.

Wbrew pozorom, wybór typu raty jest bardzo istotną decyzją, którą musi podjąć kredytobiorca. Od tego bowiem zależy łączny koszt spłacanego zobowiązania finansowego. Rodzaj raty wpływa również na zdolność kredytową klienta oraz na swobodę w zarządzaniu przez niego swoim budżetem domowym.

Jeśli chcesz wiedzieć jak zaplanować budżet domowy, zobacz od czego zależy koszt kredytu hipotecznego.

Czym jest rata i od czego zależy jej wysokość?

Przed poznaniem różnicy między ratami równymi, a malejącymi, należy dowiedzieć się czym w ogóle jest rata i jakie czynniki mają wpływ na jej wielkość. Rata to nic innego jak spłacana co miesiąc część zobowiązania, której wysokość jest ustalana w ramach umowy zawartej z bankiem. Na ratę składa się część kapitałowa stanowiąca część pożyczonej kwoty oraz odsetki ustalane na podstawie oprocentowania i kosztów dodatkowych. Na wysokość raty ma wpływ wielkość i okres spłaty kredytu, wysokość oprocentowania oraz typ wybranej raty.

Jeśli chcesz wiedzieć, ile będziesz musiał płacić miesięcznie za kredyt, sprawdź kalkulator rat kredytowych.

Rata równa i malejąca – podstawowe informacje

Raty równe są znacznie mniejsze od rat malejących w początkowych miesiącach, a nawet latach kredytowania. Część kapitałowa jest spłacana znacznie wolniej w przypadku rat równych. W ratach malejących część kapitałowa każdego miesiąca jest taka sama, więc siła rzeczy zmniejszają się odsetki i z każdym miesiącem wysokość raty maleje.

Sprawdź, o czym trzeba pamiętać spłacając kredyt hipoteczny.

Którą opcję warto wybrać?

Trudno jest odpowiedzieć na pytanie, który typ raty będzie lepszy, ponieważ każdy z nich posiada swoje unikalne cechy, wady i zalety. Jeśli komuś zależy na jak najbardziej opłacalnej opcji to wyborem takiej osoby powinny być raty malejące. W perspektywie długofalowej i w przypadku dużych kredytów hipotecznych, takie raty mogą zapewnić oszczędności na poziomie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z drugiej strony osoby o niższej zdolności kredytowej mogą o wiele łatwiej uzyskać kredyt, jeśli wybiorą rozwiązanie, jakim jest rata równa. Banki zwracają bowiem uwagę na wysokość pierwszej raty, która jak wiadomo w opcji malejącej jest na początku znacznie wyższa w porównaniu z wariantem z ratami równymi.

Jak widać istnieją dość spore różnice między typami rat. Warto więc dokładnie przemyśleć temat i przeanalizować swoją sytuację finansową, aby wybrać rozwiązanie optymalne.

Related Post