O czym musisz pamiętać spłacając kredyt hipoteczny?

O czyspłacając kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na długie, długie lata. Dlatego też jeżeli pojawi się szansa na to, aby spłacić go nieco wcześniej – od razu powinno się z niej skorzystać. W ten sposób szybciej pozbędziemy się balastu w postaci ogromnego zadłużenia, a nasza sytuacja finansowa z pewnością się poprawi. O czym jeszcze warto pamiętać spłacając kredyt hipoteczny?

Spłata kredytu hipotecznego

Spłata kredytu to poważne zobowiązanie. Należy jednak wspomnieć, że bank zarabia na naszych odsetkach. Dlatego tym bardziej instytucji tej wcale nie zależy na tym, abyśmy swoje zobowiązania spłacali przed terminem. Dla banku najbardziej liczy się to, żeby regulować swoje raty w wyznaczonym terminie i to bez żadnych opóźnień. Musimy opłacać także dodatkowe ubezpieczenie naszego kredytu. Należy również pamiętać o dostarczeniu wszystkich niezbędnych dokumentów bez dodatkowego upominania o tym oraz przestrzegać wcześniej ustalonego harmonogramu.

Wszystkie dokładne informacje dotyczące spłaty kredytu hipotecznego powinny być zawarte w umowie kredytowej.

Kto może wcześniej spłacić ratę kredytu hipotecznego?

Natomiast ważną informacją dla wszystkich kredytobiorców, którzy rozpatrują opcję wcześniejszej spłaty rat może być to, że jakiś czas temu weszła pewna istotna dla nich ustawa dotycząca spłat kredytów. Otóż jeżeli będziemy minimum przez trzy lata regularnie i bez żadnych opóźnień spłacać swoje długi, po tym czasie bank nie może dodatkowo policzyć za wybranie opcji wcześniejszej spłaty. Rzecz dotyczy kredytów ze zmienną stopą procentową. Natomiast jednak jeżeli zdecydujemy się na opłacenie naszego kredytu wcześniej niż przed upływem trzech lat, wtedy musimy się liczyć z tym, że opłata ta będzie nie wyższa niż 3 procent spłaconej kwoty.

Więcej informacji o wcześniejszej spłacie kredytu znajdziesz tutaj.

Raty kredytu hipotecznego

Należy również wspomnieć, że w przypadku kredytu hipotecznego, jego raty składają się nie tylko z prowizji lub opłaty przygotowawczej. To również ubezpieczenie lub produkty dodatkowe, które z kolei wpływają na obniżenie marży. Może to być na przykład opłata za kartę kredytową. Aby dowiedzieć się o wysokości naszych przyszłych rat, możemy oczywiście skorzystać z kalkulatora rat kredytowych, który dostępny jest w wielu wersjach w sieci.

Zobacz co jeszcze warto wiedzieć o kredycie hipotecznym.

Related Post