Kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć?

kredyt hipoteczny

Zakup mieszkania to bardzo poważna decyzja, która musi być wcześniej dobrze przemyślana. Kredyt na mieszkanie zaciągany jest na wiele lat i jest to duże obciążenie w budżecie miesięcznym. Jak zaciągnąć kredyt na mieszkanie?

Kredyt hipoteczny, jest to kredyt celowy, długoterminowy, zaciągany zazwyczaj w celu kupna mieszkania, domu lub działki budowlanej. Jego całkowity koszt jest zależny od RRSO, oprocentowania,  marży bankowej oraz innych kosztów. By wybrać korzystny kredyt hipoteczny warto posłużyć się kalkulatorami kredytowymi oraz sprawdzić porównywarkę ofert. Czy jednak zawsze warto kupić własne mieszkanie?

Kupić czy wynająć?

Wielu młodych ludzi zastanawia się, czy korzystniej jest kupić czy wynająć mieszkanie. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.

Kupno mieszkania wiąże się z zaciągnięciem zobowiązania na wiele lat. Natomiast mieszkanie ”na swoim” daje poczucie bezpieczeństwa. Pewność jutra.

Wynajęcie mieszkania na pewno daje większą swobodę. Łatwiej jest wyjechać w poszukiwaniu pracy do innego miasta, czy państwa. Nie ma obciążenia kredytowego. Minusem wynajmu na pewno jest brak poczucia bezpieczeństwa. Nigdy nie wiadomo, czy właściciel nie wypowie umowy najmu bądź drastycznie nie podniesie czynszu.

Pytaniem podstawowym jest, czy korzystniej jest ponosić koszty wynajmu, czy jednak spłacać kredyt zaciągnięty na własne mieszkanie?

Jak poprawić zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa jest maksymalną kwotą kredytu, którą bank przyzna przy wybranym okresie spłaty. Co zrobić, gdy bank nie chce przyznać kredytu na mieszkanie?

Istnieje kilka sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej. Jednym z nich jest wydłużenie okresu kredytowania. Dzięki temu bank zmniejszy miesięczną ratę, a przedłuży czas spłaty kredytu.

Kolejnym sposobem zwiększenia zdolności kredytowych jest dołączenie dodatkowego kredytobiorcy. Kredyt na mieszkanie z rodzicami wydaje się tutaj bardzo dobrym rozwiązaniem. Rodzice, którzy mają wyższe zarobki, niż młody człowiek, który nie ma jeszcze ugruntowanej kariery zawodowej, mogą pomóc w zaciągnięciu kredytu hipotecznego. Takie rozwiązanie nie jest jednak bez wad.

Related Post