Czym jest karencja w spłacie kredytu?

karencja

Karencja w spłacie kredytu to wygodne rozwiązanie dla  klientów spłacających kredyt. Szczególnie jeśli mają chwilowe trudności ze spłatą zobowiązania. W takiej sytuacji można się zdecydować na karencję kredytu lub wakacje kredytowe. Czym jednak dokładnie są i komu przysługują?

Kredyt hipoteczny i karencja w jego spłacie

 W chwili zaciągnięcia kredytu hipotecznego z góry zakładamy, że nie będziemy mieli żadnych problemów z ich spłatą. Jednakże może zdarzyć się tak, że z powodu pewnych okoliczności, możemy nie podołać finansowo z naszymi opłatami. Wtedy właśnie możemy wnieść wniosek do banku o karencję w spłacie naszego kredytu. Karencja w spłacie kredytu to jedynie opóźnienie na pewien okres jedynie kapitałowej spłaty raty. Do terminowego opłacenia pozostaną nam odsetki, a także ubezpieczenie kredytu. Zobacz o czym warto pamiętać spłacając kredyt hipoteczny.

Wakacje kredytowe – czy warto się na nie zdecydować?

Jeśli masz problem ze spłatą raty kredytu hipotecznego, można skorzystać z rozwiązania jakim są wakacje kredytu hipotecznego. W chwili, gdy karencja kredytu polega na czasowym zawieszeniu spłaty kapitałowej części raty, wakacje kredytowe polegają na całościowym odroczeniu spłat raty kredytu na dany okres. Jest to bardzo przydatne dla każdego kredytobiorcy, który popadł w problemy finansowe i zdaje sobie sprawę z tego, że w tym i tym miesiącu płatniczym nie będzie w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań wobec banku.

A co ze wcześniejszą spłatą kredytu hipotecznego, więcej informacji znajdziesz w tym artykule.

Należy również wspomnieć, że w obu tych przypadkach bank nie jest w stanie umorzyć nam kredytu. Jest to jedynie przesunięcie raty, którą potem i tak będziemy musieli opłacić. Wiąże się to oczywiście z pewnymi zmianami dotyczącymi parametrów danego kredytu. Otóż w tym przypadku okres jego kredytowani ulega wydłużeniu, a co za tym idzie: nasz kredyt będziemy spłacali znacznie dłużej nić wcześniej to było planowane.

Related Post