Co powinna zawierać umowa kredytowa?

umowa kredytowa

Wiele osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu w banku i to z różnych powodów. Czasami jest to konieczność, a innym razem sposób na zaspokojenie swoich potrzeb materialnych. Chociaż instytucje bankowe są wiarygodne i korzystanie z ich usług jest w pełni bezpieczne, to jednak nie brakuje banków stosujących nie do końca uczciwe taktyki. Podpisana umowa kredytowa może zawierać zapisy, przez które narazimy się niepotrzebnie na dodatkowe koszty. Bardzo ważne jest to, aby wiedzieć, co powinna taka umowa zawierać. Nie mówiąc już o tym, że trzeba dokładnie zapoznać się z jej treścią przed podpisaniem.

Co powinna zawierać umowa kredytowa?

Wiele osób zastanawia się, z czego tak naprawdę składa się umowa kredytowa. Z całą pewnością nie dotyczy ona wyłącznie kwoty zobowiązania. Zgodnie z prawem bankowym każda umowa musi składać się z konkretnych elementów. Oprócz strony umowy, kwoty i waluty kredytu, w zapisach musi widnieć informacja o celu, na który kredyt został udzielony. Dalej mamy zasady i terminy spłaty zobowiązania. Nie może zabraknąć informacji o wysokości oprocentowania kredytu wraz z warunkami jego zmiany podczas całego okresu trwania umowy. Do tego dochodzą jeszcze zapisy o sposobie zabezpieczenia spłaty kredytu. W umowie znajdziemy informacje o zakresie uprawnień instytucji bankowej związane z kontrolą wykorzystania i spłaty zobowiązania przez klienta. W umowie kredytowej umieszczone muszą być terminy i sposób pozostawienia do dyspozycji kredytobiorcy środków pieniężnych. Znajdziemy w niej również wysokość prowizji, ale nie zawsze, gdyż nie w każdym przypadku bank ją pobiera. Przeglądając umowę, zobaczymy warunki dokonywania w niej zmian i rozwiązania jej.

Zanim jednak podejmiesz decyzję o podpisaniu umowy kredytowej sprawdź co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym oraz na co zwrócić uwagę wybierając kredyt.

Nie tak szybko z podpisem

Wyżej wymienione elementy to podstawa, ale możliwe jest zawarcie w umowie kredytowej dodatkowych zgodnie z ustaleniami obu stron. Bardzo ważne jest to, aby czytać dokładnie umowę przed jej podpisaniem, łącznie z informacjami napisanymi małym drukiem. W razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości, należy wstrzymać się z podpisaniem umowy do czasu, aż je wszystkie rozwiejemy. Warto skorzystać w takim przypadku z pomocy doradcy finansowego.

Related Post