Co brać pod uwagę, wybierając kredyt?

wybierając kredyt

Większość z nas raz na jakiś czas potrzebuje dodatkowej gotówki. Kiedy nie mamy skąd jej wziąć, dobrym rozwiązaniem okazuje się być kredyt z banku. Obecnie taką formę wsparcia oferują wszystkie działające na terenie naszego kraju banki. Pojawia się więc pytanie co brać pod uwagę, wybierając kredyt.

Oprocentowanie

To bez wątpienia najważniejszy czynnik, który zawsze trzeba wziąć pod uwagę, wybierając kredyt. Im wyższe oprocentowanie, tym kredyt jest mniej dla nas korzystny. Warto więc zapoznać się z ofertą przynajmniej kilku banków, dokładnie sprawdzając, jak kształtuje się oprocentowanie.

Ubezpieczenie

Niektóre banki nakładają na swoich klientów obowiązek wykupienia polisy ubezpieczeniowe na kredyt. Rozwiązanie to ma mnóstwo zalet, ale zawsze zwiększa koszta kredytu. Jeśli więc zaciągamy pożyczkę na krótki czas i niezbyt dużą kwotę, warto poszukać banku, który nie będzie oczekiwał od nas wykupienia ubezpieczenia. Polisa jest jednak niezastąpiona w przypadku między innymi kredytów zaciąganych na zakup domu lub mieszkania. Są to kredyty długoterminowe, które dodatkowo dotyczą na ogół bardzo dużej kwoty. Polisa zapewnia więc bezpieczeństwo nie tylko kredytobiorcy, ale również osobom najbliższym, które dziedziczą ustawowo.

Koszta dodatkowe

Niektóre banki decydują się na stosowanie tak zwanych kosztów dodatkowych. Im jest ich więcej, tym kredyt jest droższy. Dlatego osoby chcące pożyczyć pieniądze z banku powinny dokładnie sprawdzić, czy bank nie stosuje wysokich kosztów dodatkowych.

Czas oczekiwania na odpowiedź

Jeśli zależy nam na czasie, z pewnością powinniśmy dokładnie sprawdzić, jak długo trzeba czekać na udzielenie odpowiedzi przez bank. Niektóre banki podejmują decyzję kredytową bardzo szybko, w innych trzeba czekać naprawdę długo. Wpływa to przede wszystkim na czas potrzebny na wykonanie analizy finansowej przez bank. W tym czasie sprawdzane są wszystkie informacje udzielone przez kredytobiorcę oraz obliczana zdolność kredytowa. Zanim więc postawimy na konkretny bank, warto wziąć pod uwagę również ten czynnik.

Sprawdź co jeszcze warto wiedzieć decydując się na kredyt hipoteczny.

Kredyt to zawsze ogromna odpowiedzialność i wielkie zobowiązanie. Warto więc zrobić wszystko, aby postawić na kredyt najbardziej dla nas korzystny. Koniecznie trzeba się więc zapoznać z ofertą banków.

Related Post